Format Kitap
Barkod 9786257348027
Yayın Tarihi 2021-04-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 241
Kapak Ciltsiz
Kağıt 1. Hamur
Boyut 16 X 24

Emeği Geçenler :
Yazar   : Emrullah Erdem

Matematik, hemen hemen tüm eğitim kademelerinde birçok kişinin çekindiği bir ders midir? Tecrübeler, söylenenler, yaşananlar sanki bunun hala doğru olduğunu göstermektedir. Matematiğe ilişkin kaygının ya da korkunun yaş ilerledikçe arttığı da yapılan birçok araştırma tarafından ortaya konulmuştur.

Neyse ki okul öncesi dönem, bu kaygının yaşandığı dönemler arasında pek yer almamaktadır. O halde, henüz bu kaygının oluşmadığı okul öncesi dönem, matematiğin eğlenceli ve gülen yüzünü çocuklara göstermek için ideal bir zaman dilimi değil midir? Cevap, kesinlikle EVET. İşte "Okul Öncesinin Matematiği”, önemli ölçüde sayıları yakından tanımayı ve sayılarla etkili işlem yapmayı sağlayan "Sayı Hissi” becerisine dayanmaktadır. Yabancı dildeki karşılığı "Number Sense” olan bu kavram dilimize "Sayı Hissi” olarak çevrilmiştir. Bu kavram, "Sayı Okur-Yazarlığı” veya "Sayı Aşinalığı” olarak da yorumlanabilir.

Okul öncesi dönemde Sayı Hissi becerisine sahip olan çocukların okul sürecine daha başarılı bir şekilde başladıkları ve bunu devam ettirdikleri göz önüne alındığında, sayı hissinin gerek ebeveynler gerekse okul öncesi öğretmenleri tarafından bilinmesi ve işe koşulması önem arz etmektedir.

"Sayı hissi, erken yaşlarda ihmal edilmemelidir”

Bir çocuğun akademik geleceğini okul öncesi döneme denk gelen yaşlarda "alabildikleri” veya "alamadıkları” büyük ölçüde belirlemektedir. O halde, çocuklara erken yaşlarda destek sunmak ve eğitsel/gelişimsel müdahalede bulunmak, ilerleyen yıllarda ortaya çıkması muhtemel matematik başarısızlığının önüne geçmek için son derece önemlidir. Çocuk, bu dönemde sayıları tanıyıp, sayılarla işlem yaparak matematik becerisi geliştirebilmektedir. Ancak okul öncesinde temel matematik becerilerini yeterli düzeyde kazanamamış bir çocuğun takip eden yıllarda ve daha sonrasında matematik başarısı açısından akranlarından geride kalması muhtemeldir. Tam tersi durumda ise, okul öncesinde sayı hissini yeterince kazanabilmiş bir çocuğun, ilkokulun başlangıç yıllarında ve sonraki yıllarda matematik başarısının iyi olması beklenen bir durumdur. Bu gerekçelerden yola çıkılarak akademik titizlikle hazırlanan bu kitaptaki etkinlikler, sayı hissinin her bir bileşenine yönelik, basitten karmaşığa doğru bir düzen içerisinde sunulmuştur. Elinizdeki kitap, bu yönüyle okul öncesi çağındaki hem öğrenme güçlüğü hem normal gelişim gösteren hem de üstün yetenekli çocuklara hitap etmektedir. Bu kitap; sayıları kullanarak "Eşleştirme”, "Sınıflandırma”, "Karşılaştırma”, "Sıralama”, "Toplama ve Çıkarma”, "Problem Çözme”, "Uzamsal Düşünme”, "Örüntü Keşfetme”, "Tahmin” ve "Akıl Yürütme” gibi becerileri geliştirmeye yönelik etkinliklerini içermektedir. Kitaptaki etkinliklerin, ebeveynlerin ve eğitimcilerin desteğiyle çocukların keyifle uğraşacakları bir matematik serüvenine dönüşmesi temennisiyle.

devamını oku..
Kategori : Genel
42.00
Liste Fiyatı : 42.00
Kazancınız : 0.00
Miktar :  
Adet
Stokta var
Aynı Gün Kargo   
Stok miktar : 13
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim